دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ می تواند به عوامل و فاکتورهای متعددی بستگی داشته باشد. گرم نشدن کل و یا قسمتی از بدنه ی رادیاتور مشکلی رایج در بین این نوع سیستم های گرمایشی محسوب می شود. و اگر شما از رادیاتورها به عنوان وسیله ی گرمایشی منزلتان استفاده کنید شاید بارها این مشکل را تجربه کرده باشید. می توان گفت یکی از قدیمی ترین روش های ایجاد گرما در سازه های ساختمانی استفاده از سیستم مرکزی گرمایشی می باشد.

رادیاتورها از دیرباز با ابتدایی ترین شکل به عنوان گرم کننده ی محیط مورد استفاده قرار گرفته اند. با پیشرفت تکنولوژی و پیچیده شدن سیستم ها رادیاتور شوفاژ ها نیز دستخوش تغییرات شده و به شکل مدرن امروزی گرمابخش محیط هستند. این نوع سیستم های گرمایشی برای ایجاد گرما و گرم کردن محیط از آب گرم درون محفظه خود بهره می برند. در واقع آب به عنوان ناقل دما در مدار رادیاتور شوفاژ به طور مداوم در حال چرخش است. رادیاتور با استفاده از بویلر، پکیج و سیستم های مرکزی گرمایشی آبگرم مورد نیاز مدار را تامین می کند.

اما حین استفاده از این نوع سیستم های گرمایشی ممکن است رادیاتور به خوبی فضای اطراف را گرم نکند، دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ ممکن است بیش از یک مورد باشد و عوامل متعددی در این امر دخیل باشند. رادیاتور شوفاژ ایمنی بسیار بالاتری نسبت به سایر سیستم های گرمازا دارد، و همچنین به علت سطح گرمادهی وانتقال حرارت مطلوب، تاثیر بسزایی در کاهش اتلاف و هدررفت انرژی دارا می باشند. در این خصوص با توجه به نیاز بازار شرکت های داخلی و خارجی بسیاری سالانه میلیون ها دستگاه رادیاتور را تولید و روانه بازار رقابت می کنند.

از برند های مطرح و معتبر که در بازار به فروش می رسد می توان به رادیاتور ایران رادیاتور، بوتان، لورچ و دیگر برندهایی که بواسطه ی کیفیت بالای محصولات به خوبی توانسته اند در بازار رقابت سهم عمده ای از فروش را به خود اختصاص دهند، اشاره نمود. بدون در نظر گرفتن مارک و جنس این نوع سیستم های گرمایشی، گرم نشدن رادیاتور شوفاژ مشکلی رایج در بین تمامی رادیاتورها محسوب می شود. در این مطلب از دماپویا به برخی عوامل تاثیر گذار در گرم نشدن رادیاتور شوفاژ اشاره خواهیم داشت.

رسوب گرفتن رادیاتور

دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ
دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ

همانطور که اشاره شد آب در این نوع سیستم ها نقش کلیدی و مهمی را ایفا می کند. در واقع آب درون محفظه ی رادیاتور به طور مداوم در حال چرخش است و با بدنه ی رادیاتور ارتباط مستقیم دارد، و همانطور که میدانیم آب در حال جریان مقداری املاح را نیز با خود به همراه دارد، پس از گذشت مدتی این املاح به شکل رسوب در کف و یا قسمتی از بدنه ی رادیاتور انباشته شده و مانع از جریان آبگرم درون محفظه شوفاژ می شوند. بنابراین همین جریان ناقص می تواند دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ باشد. اما برای حل این مشکل می توان با استفاده از سختی گیر بر سر مسیر لوله کشی رادیاتور رسوبات و املاح را به کمترین میزان رساند.

وجود هوا در رادیاتور

وجود هوا در رادیاتور
وجود هوا در رادیاتور

دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ می تواند وجود هوا در رادیاتور باشد. مسیر اتصالات و واشرهای رادیاتور ممکن است دارای منافذ بسیار ریزی باشند که از این طریق مقداری هوا به داخل بدنه ی رادیاتور نفوذ کند، و یا به دلیل واکنش آلیاژ بدنه ی رادیاتور با مس پکیج مقداری هوا در رادیاتور ها ایجاد شود، بنابراین لازم است به طور مرتب و دوره ای به جهت هواگیری رادیاتور ها اقدام نماییم. چرخش آب همراه هوا در مدار گرمایش سبب اختلال در سیستم گرمایشی شده و باعث می شود رادیاتور نیمه سرد بماند و یا گرمای مطلوبی به محیط منتقل نکند.انتخاب نامناسب سیستم گرمایشی

انتخاب نامناسب سیستم گرمایشی
انتخاب نامناسب سیستم گرمایشی

همانطور که اشاره شد آب به عنوان ناقل دما در رادیاتورها نقش دارد. پس دمای مطلوب آب تاثیر بسزایی در داغ شدن بدنه رادیاتور و در نتیجه انتقال گرما به هوای مجاور را دارد. پکیج های گرمایشی در ظرفیت حرارت دهی مختلفی تولید و عرضه میشوند، و وظیفه ی تامین آبگرم مورد نیاز رادیاتورها را به عهده دارند. هنگام انتخاب سیستم تامین کننده آبگرم باید حتما به ظرفیت حرارتی آن توجه نمود. باید در نظر داشت که ظرفیت حرارت دهی دستگاه پاسخگوی نیاز رادیاتورهای بکار رفته در واحد مورد نظر باشند. گاهی ممکن است دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ انتخاب نامناسب ظرفیت حرارت دهی پکیج باشد. اگر شما پکیج گرمایشی با ظرفیت حرارت دهی کمتر از نیاز انتخاب نمایید، این سیستم توانایی لازم برای رساندن و تامین آبگرم مورد نیاز رادیاتورها را نداشته، بنابراین باعث بروز مشکل در گرمادهی رادیاتور می گردد.

ایراد در اتصالات و لوله کشی 

ایراد در اتصالات و لوله کشی
ایراد در اتصالات و لوله کشی

رادیاتورها از طریق اتصالات و لوله کشی آبگرم مورد نیاز خود را از سیستم گرمایشی دریافت می کنند. اگر آبگرم مسیر طولانی را برای رسیدن به رادیاتور طی کند بدیهی است که مقداری از گرمای خود را حین عبور از لوله ها تا رسیدن به رادیاتور از دست میدهد بنابراین رعایت فاصله ی رادیاتور با منبع تامین کننده آبگرم از اهمیت ویژه ای برخوداراست. همچنین رادیاتورها دارای شیر ورودی و خروجی جهت تبادل و جابه جایی آب سردوگرم هستند، گاهی ممکن است این شیرها به میزان کافی باز نباشند، و یا به علت رسوب گرفتن و یاهرز شدن به طور نیمه باز یا بسته شوند همین امر باعث اخلال در عملکرد رادیاتور شده و می تواند دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ بشمار آید.

مشکل از پمپ پکیج

دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ
دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ

با توجه به مستقل شدن واحدها پکیج گرمایشی یکی از متداول ترین روشها برای تامین آبگرم مورد نیاز رادیاتورها به شمار می آید. این سری از سیستم ها دارای پمپ جهت به گردش درآوردن آب مدار گرمایشی یعنی رادیاتورها می باشند. گاهی ممکن است پمپ دستگاه دچار خرابی شود بنابراین آب درون رادیاتورها به خوبی درجریان نبوده و در گردش آنها مشکل بوجود می آید. اگر دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ پمپ پکیج باشد دارای علائمی از قبیل ریزش آب، گریپاژ و به صدا درآمدن، و یا خرابی خود پمپ اشاره نمود.